Chemia
mich5421
2017-06-25 02:50:37
Które metale są bardziej a które mniej aktywne, mam klucz do zadania tylko pytam o to które metale są bardziej aktywne a które te mniej myślę że właśnie reakcja nie zajdzie bo cynk jest dość średnio aktywny więc nie wiem
Odpowiedź
Shavo
2017-06-25 08:38:28

Określając aktywność metali na podstawie szeregu aktywności musisz spojrzeć, które są w tym szeregu nad/przed wodorem, mniej aktywne są te które  znajdują się za nim. W pierwszym przykładzie mamy reakcję Zn i CuCl2 jako że cynk jest bardziej aktywnym metalem to reakcja zajdzie (jest nad miedzią w szeregu), a  w drugim przykładzie mając HI i Ag reakcja nie zajdzie, ponieważ srebro leży w szeregu za wodorem.

boluszek5
2017-06-25 08:39:43

Ustalając aktywność metali musisz korzystać z szeregu aktywności metali. Ponieważ cynk leży w szeregu nad miedzą - jest od niej aktywniejszy i wyprze ją z jej soli. Natomiast srebro leży w szeregu poniżej wodoru, więc nie wyprze go z HI. Reakcja zatem nie zajdzie.  Zapytasz co wodór robi w szeregu aktywności metali? Cóż, aktywność metali ustala się właśnie na podstawie ich zdolności do wypierania atomów wodoru. Zauważ że wodór ma potencjał standardowy równy 0, więc jest tak jakby punktem wyjścia tego szeregu. Pozdrawiam :) 

Dodaj swoją odpowiedź