Matematyka
dominik8808
2018-07-05 23:11:07
melon kosztował tyle samo co 3 kiwi. Za 2 melony i 4 kiwi mama zapłaciła 18 zł. Ile kosztował melon, a ile kiwi?
Odpowiedź
jagodowo
2018-07-06 04:58:54

Zad.1. 1 melon to 3 kiwi 2 melony i 4 kiwi to 18 zł 2 melony to 6 kiwi 10 kiwi to 18 zł  1 kiwi to 1,8 zł  1,8 × 3 (kiwi) = 5,4 zł; cena jednego melona Odp. 1 kiwi kosztuje 1,8 zł, a 1 melon kosztuje 5,4 zł. (wpisać cenę melona) 5,4 zł  = 3 x 1,8 zł (wpis. c. kiwi) 2 x 5,4 zł  (cena melona) = 6 x 1,8 zł (cena kiwi) 2 x 5,4 zł (c. melona) + 4 x 1,8 zł (c. kiwi) = 6 × 1,8 zł (c. kiwi) + 4 x 1,8 zł (c. kiwi) = 10 × 1,8 zł  (c. kiwi) = 18 zł kiwi = 18 zł : 10 = 1,8 zł melon=3 × 1,8 zł = 5,4 zł  Zad.2. 1 sok to 4 drożdżowki 2 soki i 5 drożdżowek to 26 zł  2 soki to 8 drożdżowek  13 drożdżowek to 26 zł  1 drożdżowka to 2 zł  4 (drożdżowki) × 2 zł  = 8 zł ; cena soku Odp. 1 drożdżowka kosztuje 2 zł, a jeden sok kosztuje 8 zł  26zł : ( 2×4 + 5) =26zł : 13 = 2 zł to jest cena drożdżowki 2 zł × 4 = 8 zł to jest cena soku Proszę ☺

Dudua
2018-07-06 05:00:09

M-cena melona K-cena kiwi M=3K (melon kosztuje tyle samo co 3 kiwi) 2M+4K=18zł [latex] left { {{M=3K } atop {2M+4K=18zl}} ight. \\ left { {{M=3K } atop {2*3K+4K=18zl}} ight.\\ left { {{M=3K } atop {6K+4K=18zl}} ight.[/latex] [latex]left { {{M=3K } atop {10K=18zl /:10}} ight. \\ left { {{M=3K } atop {K=1,8zl}} ight. \ left { {{M=3*1,8zl} atop {K=1,8zl }} ight. \\ left { {{M=5,4zl} atop {K=1,8zl}} ight. [/latex] Melon kosztuje 5,4zł a kiwi 1,8zł Sprawdzenie: Melon kosztuje tyle samo co 3 kiwi: M=5,4zł K=1,8zł ⇒ 3K=3*1,8zł=5,4zł Za 2 melony i 4 kiwi mama zapłaciła 18zł: 2M+4K=2*5,4zł+4*1,8zł 2M+4K=10,8zł+7,2zł 2M+4K=18zł

Dodaj swoją odpowiedź