Polski
adziorek63
2021-05-04 20:23:07
proszę pomóżcie mi mam takie zadanie z polskiego napisz dlaczego Mateusz szpak został ptakiem z lektury pt. Akademia Pana Kleksa
Odpowiedź
patka8
2021-05-04 21:54:32

POWIEM W SKRÓCIE, BYŁ KSIĘCIEM, ZACHOROWAŁ, CHIŃSKI DOKTOR DAŁ MU CZAPKE, POWIEDZIŁĄ ŻE GDY ZAŁOŻY CZAPKE MOŻE STAĆ KIM CHCE , ALE JEŚLI ZGÓBI GUZIK Z CZAPKI NIE BEDZIE MOGŁ BYĆ ZNOWU CZŁOWIEKIEM, ON ZGUBIŁ TEN GUZIK, WILKI NAPADŁY ZAMEK I ON ZMIENIŁ SIĘ W PTAKA, A NA TARGU KUPIŁ GO PAN KLEKS. A TU STRESZCZENIE : Mateusz był księciem, jego narodziny były długo oczekiwane przez ojca. Mieszkał we wspaniałym zamku, a jego każdy kaprys był od razu spełniany. Od najmłodszych lat pociągała go konna jazda. W obawie o jego zdrowie, jako jedynego następcę tronu ojciec zabronił mu jego pasji. To bardzo zmartwiło młodego księcia. Nastąpiła żałoba narodowa z powodu tego że się rozpłakał, a jego łzy przepełniły specjalny flakon. Pewnej nocy przez sen wywołał imię ulubionego konia Alibaby. Koń podbiegł pod okno komnaty. Zbudzony książę zapomniawszy o zakazie , skoczył na niego i ruszył w dal. Radość Mateusza nie znała granic. Nagle w ciemnym borze koń zaniepokoił się, stanął, z krzaków wyskoczył wilk z żarzącymi oczami. Mateusz stanął i powiedział: ” W imieniu mego ojca ustąp mi drogi!”. Wilk zachichotał, więc książę wyciągnął strzelbę i strzelił. Zbliżył się potem do leżącego wilka, a ten ostatnimi resztkami sił ugryzł go w udo. Po tych wydarzeniach książę wrócił do zamku, wspiąwszy się do komnaty. Rano byli już przy nim nadworni lekarze, lecz nikt nie mógł zatamować krwotoku. Król nawet wyznaczył nagrodę, ale i to nie pomogło. Gdy nikt już nie miał nadziei, zjawił się tajemniczy doktor Paj-chi-wo, który go uleczył. Doktor powiedział, że wie co się wydarzyło i zabitym wilkiem był król wilkołaków, co nie wróżyło nic dobrego. Doktor wręczył mu cudowną czapkę bogdychanów, dzięki której w razie niebezpieczeństwa mógł zmienić się, w co chce. Niedługo po tych wydarzeniach nastąpił atak wilkołaków, cały kraj był spustoszony. Gdy wilkołaki dotarły do zamku, Mateusz użył swojej cudownej czapeczki, lecz brak guzika oznaczał że nie wróci już do swoich książęcych kształtów. Ale wilkołaki były już, blisko więc nie miał wyboru i zmienił się w szpaka. Tułał się, poleciał do swojej siostry, a ta dała go swojej córce na urodziny. Ten jej szybko się znudził i został sprzedany na targu. Kupił go profesor Ambroży Kleks, którego zainteresowała jego ciekawa mowa, mówił on tylko końcówki wyrazów. 

Niki425
2021-05-04 21:55:47

  Mateusz kiedyś był  księciem i ukochanym synem pary królewskiej. Jego największą pasją i miłością były konie i jazda konna. Sam miał wiele tych zwierząt. Jednak jego ojciec zabronił mu jazdy konnej, co spowodowało, że chłopak był bardzo nieszczęśliwy. Wymykał się nocami, aż któregoś razu, podczas jednej z nocnych przejażdżek trafił na króla wilków i zabił go, sam odnosząc przy tym poważne rany. Wyleczył go doktor Paj-Chi-Wo, który dał mu również czapkę bogdychanów, dzięki której mógł zamieniać się w co tylko zechciał. To dzięki niej mógł uratować się przed wilkami, które mszcząc się, zniszczyły całe królestwo. Przerażony chłopak zamienił się więc w szpaka i mógł odlecieć, ale niestety zgubił guzik od czapki, dzięki któremu mógł powrócić do dawnej postaci. Od tej pory był szpakiem.

Dodaj swoją odpowiedź