Polski
letniki6
2017-09-24 20:53:07
PILNE! Uzasadnij pisownię "nie" oraz "-by". Wzór: niepogoda - nie z rzeczownikami piszemy łącznie nie raz- niesłabnącą- nie znalazł- nie odstępował- nie zdradzała- gdyby- niepokoju- nie musiałaby- nie dojdzie- wykopnałby- nie przejmowal się- niezwykłym- nie najładniej- Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedź
Liilza
2017-09-24 21:56:58

Musisz sobie odpowiedzieć, które z tych wyrazów to rzeczowniki, które to przymiotniki, a które to czasowniki. "nie" z rzeczownikami piszemy łącznie "nie" z czasownikami piszemy osobno "nie" z przymiotnikami piszemy łącznie Reszty nie pamiętam, ale moge sie założć, że skoro nauczyciel dał wam takie zadanie to musicie mić to gdzieś w książce, zeszycie, albo nwm co tam jeszcze macie, więc mysle, że jak poszukasz teori to bez problemu na to wszystko odpowiesz ;)

sunsay
2017-09-24 21:58:13

nie raz - nie w znaczeniu wielu, pisane z liczebnikiem  niesłabnącą- nie z przymiotnikiem piszemy łącznie  nie znalazł- nie z czasownikiem piszemy oddzielnie  nie odstępował - nie z czasownikiem piszemy oddzielnie  nie zdradziła - nie z czasownikami piszemy oddzielnie  gdyby - cząstka -by występuje na końcu wyrazu  niepokoju- nie z rzeczownikiem piszemy łącznie  nie musiałby- nie z czasownikiem piszemy oddzielnie, cząstka -by na końcu wyrazu  nie dojdzie - nie z czasownikiem piszemy oddzielnie  wykopnąłby - cząstka -by na końcu wyrazu  nie przejmował się - nie z czasownikiem piszemy odzielnie  niezwykłym - nie z rzeczownikami piszemy łącznie  nie najładniej - nie z przymoitnikami w topniu wyższym i najwyższym piszemy oddzielnie 

Dodaj swoją odpowiedź